هوش مصنوعی

نویسندگان بیشتری از OpenAI و مایکروسافت شکایت می کنند

در ماه نوامبر، گروهی از نویسندگان غیرداستانی شکایتی را تنظیم کردند که OpenAI و مایکروسافت را به استفاده از مالکیت معنوی دیگران بدون مجوز برای آموزش فناوری هوش مصنوعی مولد متهم کردند.

اکنون، نویسندگان غیرداستانی بیشتری از شرکت‌ها به دلیل استفاده از کارشان برای آموزش مدل‌های زبان بزرگ GPT (LLM) OpenAI شکایت می‌کنند. نیکلاس A. Basbanes و نیکلاس گیج، روزنامه نگاران، متهمان را به “سرقت گسترده و عمدی آثار دارای حق چاپ” توسط نویسندگانی مانند آنها در یک طرح دعوی حقوقی دسته جمعی متهم می‌کنند.

آنها در شکایت خود گفتند که نویسندگان حرفه‌ای «سرمایه محدودی برای تأمین مالی تحقیقات خود دارند» و «معمولاً پروژه‌های خود را خودشان تأمین مالی می‌کنند». در همین حال، متهمان «دسترسی آماده به میلیاردها سرمایه» دارند و «به سادگی» «آثار دارای حق نسخه‌برداری شاکیان را به سرقت برده‌اند تا یک صنعت تجاری یک میلیارد دلاری دیگر بسازند». در این شکایت آمده است که استفاده از آثار دارای حق چاپ یک “استراتژی عمدی” توسط شرکت‌ها است و پرداخت نکردن نویسندگان به متهمان “حاشیه سود بیشتری” می‌دهد.

 نویسندگان بیشتری از OpenAI و مایکروسافت شکایت می کنند

شاکیان افزودند که شرکت‌ها می‌توانستند گزینه‌های تامین مالی جایگزین، مانند تقسیم سود را بررسی کنند، اما به جای آن “تصمیم به سرقت” گرفته‌اند. باسبنز و گیج به دنبال “نمایندگی طبقه‌ای از نویسندگانی هستند که آثار دارای حق چاپ به طور سیستماتیک توسط متهمان به سرقت رفته است”. آنها به دنبال 150000 دلار به ازای هر کار نقض شده به عنوان خسارت و همچنین دستور دائمی “برای جلوگیری از تکرار این آسیب‌ها” هستند. باسبنس یک “مقام مشهور در تاریخ کتاب و فرهنگ کتاب” است. به گفته CNBC، گیج قبلا برای تایمز و وال استریت ژورنال کار کرده بود.

OpenAI با فهرست فزاینده‌ای از شکایت‌های مطرح شده توسط خلاقان که آن را متهم به استفاده از آثار آنها بدون مجوز برای آموزش LLMهای خود می‌کنند، از جمله یکی از نویسندگان داستان‌های داستانی جورج R.R. مارتین، جان گریشام و جودی پیکولت مبارزه می‌کند. در اواخر دسامبر 2023، نیویورک تایمز از شرکت و بزرگترین حامی آن، مایکروسافت، به دلیل استفاده از مقالات روزنامه برای آموزش هوش مصنوعی شکایت کرد.

یکی از نمایندگان OpenAI در آن زمان به رسانه‌ها گفت که هر دو طرف درگیر “مکالمات سازنده” هستند و این شکایت غیرمنتظره بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا