هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در حال پیشی گرفتن از هواشناسان است

یک برنامه پیش بینی آب و هوا مبتنی بر یادگیری ماشین که توسط محققان DeepMind توسعه یافته است به نام GraphCast می تواند متغیرهای آب و هوا را در مدت 10 روز و در کمتر از یک دقیقه پیش بینی کند. در گزارشی ، دانشمندان تاکید کردند که GraphCast از فناوری‌های پیش‌بینی الگوی آب و هوای سنتی با نرخ تأیید 90 درصد بهتر عمل کرده است.

برنامه پیش‌بینی آب‌وهوای مبتنی بر هوش مصنوعی با در نظر گرفتن «دو حالت اخیر آب‌وهوای زمین» کار می‌کند که شامل متغیرهای زمان آزمایش و شش ساعت قبل است. با استفاده از این داده ها، GraphCast می تواند وضعیت آب و هوا را در شش ساعت پیش بینی کند.

در عمل، هوش مصنوعی قبلاً کاربرد خود را در دنیای واقعی به نمایش گذاشته است. این ابزار 10 روز قبل از وقوع طوفان لی در لانگ آیلند فرود آمدن آن را پیش‌بینی می‌کرد ، در حالی که فن‌آوری‌های سنتی پیش‌بینی آب‌وهوا که توسط هواشناسان در آن زمان استفاده می‌شد، عقب مانده بود.

پیش‌بینی‌های انجام‌شده توسط شبیه‌سازی‌های آب و هوای استاندارد ممکن است بیشتر طول بکشد، زیرا به‌طور سنتی، مدل‌ها برای پیش‌بینی دقیق باید فیزیک پیچیده و دینامیک سیالات را در نظر بگیرند.

نه تنها الگوریتم پیش‌بینی آب و هوا از فناوری‌های سنتی برای پیش‌بینی الگوهای آب‌وهوا از نظر سرعت و مقیاس بهتر عمل می‌کند، GraphCast همچنین می‌تواند رویدادهای آب‌وهوای شدید را پیش‌بینی کند ، که شامل طوفان‌های استوایی و امواج دمای شدید در مناطق می‌شود.

و از آنجایی که الگوریتم را می توان با داده های اخیر دوباره آموزش داد، دانشمندان بر این باورند که این ابزار فقط در پیش بینی نوسانات در الگوهای آب و هوا که همزمان با تغییرات بزرگتر که با تغییرات آب و هوایی همسو هستند، بهتر می شود.

به زودی، GraphCast یا حداقل اساس الگوریتم هوش مصنوعی که پیش‌بینی‌های آن را تقویت می‌کند، ممکن است در سرویس‌های اصلی‌تر ظاهر شود. طبق گفته Wired ، گوگل ممکن است در حال بررسی نحوه ادغام GraphCast در محصولات خود باشد.

فراخوان برای مدل‌سازی بهتر طوفان، مسیری را برای ابررایانه‌ها در فضا هموار کرده است. NOAA (اداره ملی اقیانوسی و جوی) می‌گوید که برای توسعه مدل‌هایی کار می‌کند که خوانش دقیق‌تری در مورد زمان وقوع رویدادهای شدید آب و هوایی و مهمتر از آن، پیش‌بینی شدت طوفان‌ها ارائه می‌دهد.

خرید هاست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا