ارز دیجیتال

بیت کوین می‌تواند تا اکتبر ۲۰۲۵ به ۵۰۰,۰۰۰ دلار برسد!

در طول شش ماه اول سال ۲۰۲۴، انواع پیش‌بینی‌های فوق‌العاده صعودی را درباره قیمت بیت‌کوین (CRYPTO: BTC) شنیده‌ایم. به عنوان مثال، بانک بین‌المللی استاندارد چارترد اکنون فکر می‌کند بیت‌کوین می‌تواند تا پایان سال ۲۰۲۴ به ۱۵۰,۰۰۰ دلار برسد.

این هدف قیمتی تهاجمی است، اما ممکن است به اندازه کافی تهاجمی نباشد. سرمایه‌دار میلیاردر Chamath Palihapitiya فکر می‌کند بیت‌کوین می‌تواند تا اکتبر ۲۰۲۵ به ۵۰۰,۰۰۰ دلار برسد. طبق گفته Palihapitiya، دو کاتالیزور کلیدی می‌توانند این امر را محقق کنند.

نصف شدن بیت کوین

کاتالیزور اصلی برای افزایش سریع قیمت، نصف شدن است. بیت‌کوین اخیراً در ۱۹ آوریل چهارمین هاوینگ خود را تجربه کرد و انتظار می‌رود که این رویداد ارزش فوق‌العاده‌ای را در سال آینده باز کند.

در هر هاوینگ، پاداش پرداختی به ماینرهای بیت‌کوین به نصف کاهش می‌یابد. این ممکن است به نظر مشکل بزرگی نباشد (مگر اینکه یک ماینر بیت‌کوین باشید)، اما پیامدهای عمیقی بر قیمت بیت‌کوین دارد. اول، نصف شدن، کمیاب بیت‌کوین را افزایش می‌دهد. دوم، همچنین ماهیت ضد تورمی بیت‌کوین را تقویت می‌کند و آن را به عنوان محافظی در برابر تورم بیشتر مورد توجه قرار می‌دهد.

این ترکیب از این دو عامل است که منجر به بازدهی استراتوسفری بیت‌کوین در چرخه‌های نصف شدن قبلی شده است. برای مثال، در ماه مه ۲۰۲۰، بیت‌کوین از قیمت حدود ۸,۸۰۰ دلار به بالاترین حد تاریخ ۶۹,۰۰۰ دلار در نوامبر ۲۰۲۱ رسید.

برای مدل‌سازی عملکرد قیمت بیت‌کوین در آینده، Palihapitiya عملکرد قیمت بیت‌کوین را در بازه‌های زمانی مختلف چرخه نصف شدن ۲۰۲۰ تجزیه و تحلیل کرد. در طول سه ماه اول، قیمت بیت‌کوین “فقط” ضریب ۱.۳۷ برابر افزایش یافت، زیرا سرمایه‌گذاران سعی کردند آنچه را که برای بیت‌کوین اتفاق می‌افتد مرتب کنند. اما زمانی که اثرات نصف شدن شروع شد، قیمت بیت‌کوین طی ۱۲ ماه ضریب ۶.۵۱ برابر و در ۱۸ ماه ۷.۸ برابر افزایش یافت.

با استفاده از این اعداد، Palihapitiya می‌گوید که می‌توان یک جدول زمانی بالقوه از چگونگی افزایش قیمت بیت‌کوین در چرخه نصف شدن سال ۲۰۲۴ ایجاد کرد. احتمالاً می‌توانیم انتظار داشته باشیم که قیمت بیت‌کوین تا حد زیادی در طول تابستان به صورت جانبی معامله شود. این نشان‌دهنده سه ماه اول چرخه است. اما قیمت بیت‌کوین ممکن است با ورود به پاییز و زمستان شروع به گرم شدن کند. تا آوریل آینده، قیمت بیت‌کوین می‌تواند به ۵۰۰,۰۰۰ دلار برسد.

البته عملکرد گذشته تضمینی برای عملکرد آینده نیست. فقط به این دلیل که بیت‌کوین چهار سال پیش رفتار خاصی داشت، تضمینی نیست که امروز نیز همین رفتار را داشته باشد. تا حدی، Palihapitiya این را تشخیص می‌دهد. با توجه به افزایش قیمت حتی بیشتر در چرخه‌های نصف شدن ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶، Palihapitiya تنها بر چرخه نصف شدن ۲۰۲۰ تمرکز کرد تا تخمین‌های قیمت را تا حد ممکن محافظه‌کارانه نگه دارد.

بیت کوین

بیت‌کوین به عنوان یک دارایی ذخیره

دومین عامل کلیدی، فرصت رو به رشد بیت‌کوین برای تبدیل شدن به یک دارایی ذخیره جهانی است. به گفته پالیهاپیتیا، کشورهای غیر غربی به طور فزاینده‌ای به «ارز دوگانه» تبدیل می‌شوند. این بدان معناست که آنها ارزهای داخلی و بیت‌کوین خود را حفظ خواهند کرد.

احتمالاً فکر می‌کنید: چرا یک کشور می‌خواهد بیت‌کوین را نگه دارد در حالی که می‌تواند دلار آمریکا را نگه دارد؟ خوب، وضعیت اسفبار دلار را در نظر بگیرید. ایالات متحده هر ۱۰۰ روز یک تریلیون دلار بدهی جدید اضافه می‌کند و کسری بودجه آن نگران‌کننده می‌شود. هر چه ایالات متحده بدهی بیشتری بپذیرد، پول بیشتری برای چاپ نیاز دارد و ارزش دلار کمتر می‌شود. Palihapitiya از این به عنوان فرآیند “تحقیر دلار” یاد می‌کند.

با توجه به این زمینه، می‌توان درک کرد که چرا برخی از کشورهای غیر غربی ممکن است دیگر مایل به نگه داشتن دلار نباشند. نمونه موردی: عربستان سعودی در حال تجدید نظر در قرارداد نفتی خود با ایالات متحده است. این ترتیب که ۵۰ سال به طول انجامیده است، مسلماً یکی از مهمترین زیربناهای اقتصاد مدرن جهانی است. همه افراد در جهان را مجبور می‌کند برای خرید نفت دلار بخرند و تقاضای ثابت برای بدهی ایالات متحده را تضمین می‌کند.

اگر کشورهای سراسر جهان شروع به نگهداری دلارهای کمتری کنند، می‌تواند درها را برای بیت‌کوین باز کند. به این واقعیت اضافه کنید که بسیاری از سرمایه‌گذاران نهادی اکنون بیت‌کوین را به عنوان شکلی از “طلای دیجیتال” می‌بینند، و دیدن مسیر تبدیل بیت‌کوین به دارایی ذخیره آسان است. در برخی مواقع، Palihapitiya فکر می‌کند که بیت‌کوین ممکن است به طور کامل جایگزین طلا شود.

این سناریو چقدر محتمل است؟

در حالی که می‌توان در تز «نصف شدن بیت‌کوین منجر به افزایش قیمت‌های عظیم» شک کرد، حتی افراد بدبین نیز باید بپذیرند که این بار با نصف شدن سال ۲۰۲۴، چیز اساسی جدیدی وجود دارد. این اولین باری است که ما ETF بیت‌کوین داریم و این می‌تواند تفاوت را ایجاد کند. هرگونه فشار فروش در بازار کریپتو می‌تواند با جریان سرمایه‌گذاران جدید به ETFها جبران شود.

در نتیجه، علیرغم عملکرد ضعیف اخیر بیت‌کوین از زمان هاوینگ آوریل، همچنان نسبت به بیت‌کوین صعودی هستم. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، سرمایه‌گذاران کریپتو می‌توانند در سال ۲۰۲۵ چیزهای زیادی برای جشن گرفتن داشته باشند.

آیا در حال حاضر باید ۱۰۰۰ دلار در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنید؟

قبل از خرید سهام در بیت‌کوین، این را در نظر بگیرید:

تیم تحلیلگر Motley Fool Stock Advisor به تازگی آنچه را که فکر می‌کنند مشخص کرده است ۱۰ بهترین سهام برای سرمایه‌گذاران برای خرید در حال حاضر … و بیت‌کوین یکی از آنها نبود. ۱۰ سهمی که این کاهش را ایجاد کردند می‌توانند بازدهی هیولایی در سال‌های آینده ایجاد کنند.

زمانی را در نظر بگیرید که انویدیا این لیست را در ۱۵ آوریل ۲۰۰۵ تهیه کرد… اگر در زمان توصیه ما ۱۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاری کرده بودید، ۸۰۱,۳۶۵ دلار خواهید داشت!

Stock Advisor به سرمایه‌گذاران طرحی آسان برای موفقیت ارائه می‌دهد، از جمله راهنمایی در مورد ساخت یک سبد، به‌روزرسانی‌های منظم از سوی تحلیلگران و دو انتخاب سهام جدید در هر ماه. خدمات مشاور سهام بازده S&P 500 از سال ۲۰۰۲ بیش از چهار برابر شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا