بازار

علت خورده شدن یک طرفه لنت ترمز

دلایل مختلفی وجود دارد که می‌تواند موجب سایش یک‌طرفه لنت ترمزها شود. لنت‌های ترمز یکی از اجزای ترمز هستند که قابلیت تعویض دارند، البته توصیه می‌شود این تعویض توسط افراد متخصص و حرفه‌ای انجام شود تا در آینده مشکلی در سیستم ترمز رخ ندهد.

برخی اوقات مخصوصاً زمانی که ترمزهای شما دچار مشکل شده باشد، در هنگام رانندگی احساس راحتی نخواهید کرد. با این حال وقتی متوجه خوردگی یک طرف لنت ترمز خود شوید به طور حتم در هنگام رانندگی محتاط‌تر خواهید بود؛ زیرا این مشکل می‌تواند احتمال بروز تصادف را بالا ببرد. اگر نمی‌دانید که به چه علت برخی اوقات یک طرف لنت ترمز دچار ساییدگی بیش‌ازحد نسبت به طرف دیگر می‌شود، توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب با همراه ما باشید تا اطلاعات مهمی را در این زمینه کسب کنید.

چه چیزی باعث فرسودگی طرف لنت ترمزها می‌شود؟

اصلی‌‌ترین سؤالی که ممکن است با شنیدن این مشکل در ذهنتان ایجاد شود این است که «دقیقاً چه علتی وجود دارد که تنها یک طرف لنت ترمز دچار ساییدگی می‌شود؟!» طبق نظر مکانیک‌های حرفه‌ای، برخی موارد وجود دارند که می‌توانند در بروز این مشکل دخیل باشند که بعضی از آنها در زیر آورده شده است:

 • تغییر ضخامت روتوراندازه روتورهای ترمز می‌تواند بر روی سرعت فرسایش لنت ترمزهای شما تأثیر بگذارد. لنت‌های ترمز به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند تا مسافتی حدود ۳۲ هزار کیلومتر دوام بیاورند. حال اگر اندازه روتور ناهماهنگ باشد، این مورد منجر به سایش غیریکنواخت لنت‌های ترمز می‌شود و باعث فرسوده‌شدن سریع‌تر یک طرف لنت نسبت به طرف دیگر خواهد شد.

 • ناهماهنگی لنت‌ها در تایرهای جلو: ناهماهنگ بودن لنت‌های موجود در جلوی ماشین موجب می‌شود تا تایرهای جلو در هنگام ترمزگیری، بیشتر به یک طرف متمایل و کشیده شوند که این امر می‌تواند منجر به سایش ناهماهنگ لنت‌ها شود. دلیلی که برخی اوقات در هنگام ترمزکردن صدایی شبیه به جیغ احساس می‌کنید، می‌تواند به دلیل ناهماهنگ بودن لنت‌های چرخ‌های جلو باشد. زمانی‌که لنت‌های ترمز به‌خوبی تراز شوند، به طور یکنواخت بر روی روتور فشار وارد می‌کنند. در مقابل اگر لنت‌های ترمز به طور ناهماهنگ بر روی روتر فشار بیاورند، این امر منجر به سایش نامنظم لنت‌ها خواهد شد. علاوه بر این، ناهماهنگی چرخ‌ها هم می‌تواند باعث سایش ناهموار لنت‌های ترمز شود.

 • بلااستفاده بودن ماشین برای مدت‌زمان طولانیاگر وسیله نقلیه شما برای مدتی طولانی در گوشه‌ای پارک شود، لنت‌های ترمز در معرض عناصری همچون رطوبت، نمک یا سایر مواد خورنده قرار می‌گیرند که موجب فرسایش سریع‌تر لنت‌ها خواهد شد.

 • وجود مشکلات در کالیپر ترمز: فشار ناهموار ترمز از کالیپر می‌تواند باعث شود که یک طرف لنت ترمز سریع‌تر از طرف دیگر دچار سایش شود. اگر کولیس به هر دو طرف دیسک بچسبد؛ اما فشار یکنواختی را وارد نکند، می‌تواند منجر به سایش و خوردگی ناهموار لنت‌ها شود.

 • عوامل محیطی: قرارگرفتن در معرض شرایط محیطی مختلف می‌تواند در بسیاری از مواقع موجب فرسایش لنت‌های ترمز شود. به‌عنوان‌مثال، قرارگیری یک طرف خودرو در معرض رطوبت یا زباله‌های موجود در جاده، می‌تواند به فرسودگی بیشتر آن طرف خودرو که با عوامل محیطی مخرب در ارتباط بوده منجر شود.

 • آلودگی مواد: اگر یک طرف لنت ترمز در معرض آلودگی‌هایی همچون روغن، گریس یا روغن‌ترمز قرار بگیرد، این امر می‌تواند خوردگی لنت آن بخش را سرعت ببخشد.

 • توزیع ناهمسان گرما: زمانی که در هنگام ترمز، یک طرف لنت‌ها در معرض حرارت بیشتر قرار بگیرد، این امر نیز می‌تواند موجب خوردگی لنت ترمز شود.

 • بی‌کیفیت بودن لنت ترمز: در برخی مواقع، تفاوت در نوع لنت می‌تواند موجب فرسایش بیشتر لنت یک طرف نسبت به لنت طرف دیگر باشد. لنت‌هایی که از کیفیتی پایین برخوردار باشند طبیعتاً بیشتر از سایر لنت‌ها در معرض خوردگی قرار می‌گیرند.

 • خرابی کولیسبیشتر مشکلات لنت ترمز از خرابی کالیپر ناشی می‌شود. خرابی کولیس ممکن است به دلیل خوردگی پین لغزنده یا پیستون‌های چسبنده باشد. زمانی که لنت‌های ترمز خود را به تعداد دفعات زیادی عوض می‌کنید، متخصص و مکانیک خودرو باید کالیپرهای خراب را بررسی و تعمیر کند.

 • پیستون‌های کالیپر چسبندهاین قطعات می‌توانند منجر به فشار بیشتر روتر بر روی یک طرف لنت ترمز شوند. حال این فشار بیشتر بر روی یک قسمت می‌تواند منجر به سایش ناهموار یک طرف لنت ترمز شود.

آیا می‌توان در هنگام تعمیر، تنها یک لنت ترمز را عوض کرد؟

اکثر تعمیرگاه‌های خودرو تعویض یک لنت ترمز را توصیه نمی‌کنند. شاید پیش خود بگویید که وقتی فقط یک طرف لنت ترمز ساییده شده چرا باید طرف دیگر که سالم هست را عوض کرد؟! اما باید این نکته را بدانید که اگر تنها لنت فرسوده شده را تعویض کنید این امر موجب سایش ناهموارتر خواهد شد و ایمنی شما را به خطر می‌اندازد. به همین دلیل بهتر است هنگام تعویض لنت ترمز، هر دو لنت ترمز چه در بخش جلو و چه در بخش عقب را به طور هم‌زمان عوض کنید.

به طور ایده‌آل هرچند وقت یک‌بار باید لنت ترمزها را عوض کرد؟

توصیه می‌شود با طی‌کردن هر ۸۰ کیلومتر، لنت ترمز خود را چک کنید. البته برخی اوقات ممکن است به دلایل مختلف این مدت‌زمان کوتاه‌تر شود. علائمی که باید مراقب آنها بود شامل موارد زیر است:

 • زمانی که با ترمزگرفتن مشکل دارید.

 • زمانی که در حین رانندگی، فرمان دچار تکان‌خوردن‌های نامعمول می‌شود.

 • زمانی که توقف‌کردن خودروی شما بیش از حد معمول زمان ببرد.

 • هنگامی‌که دماغه ماشین شما زمان ترمز به یک طرف کشیده شود.

 • زمانی که پای خود را بر روی پدال ترمز می‌فشارید، ترمز شما صدایی شبیه جیغ، خش‌خش یا وزوز ضعیفی از خود تولید کند.

 • زمانی که با فشردن و رهاکردن پدال ترمز، صدای کلیک بشنوید.

بروز این علائم می‌تواند منجر به خرابی و فرسایش یک‌طرفه لنت ترمز شما بشود؛ بنابراین توصیه می‌شود در صورت بروز موارد اشاره شده به مکانیکی حرفه‌ای مراجعه کنید.

۵ روش جهت افزایش طول عمر لنت ترمزها

خورده شدن یک طرفه لنت ترمز

وقتی‌که یک راننده دارای سبک رانندگی تهاجمی‌تری باشد و در ترافیک که توقف و حرکت زیاد بوده ترمزهای شدیدی بگیرد، لنت‌های ترمز سریع‌تر فرسوده می‌شوند. باتوجه‌به این امر، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانند منجر به دوام بیشتر لنت‌های ترمز شما شوند. با ایجاد این تغییرات کوچک می‌توانید عمر لنت ترمزهای خود را افزایش بدهید و در درازمدت در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. روش‌هایی که موجب افزایش طول عمر لنت‌های ترمز می‌شوند به شرح زیر است:

 1. خرید لنت ترمزهای باکیفیتلنت ترمز نقش بسیار مهمی در توقف خودرو دارد و ترمز نیز یک فرایند معمول در هنگام رانندگی است. به همین دلیل در هنگام خرید، لنت ترمزی را باید خریداری کنید که از کیفیت بالایی برخوردار باشد. تنها در این صورت هست که خیالتان برای مدت‌زمان طولانی‌تری از تعویض لنت ترمز راحت خواهد بود.

 2. از سنگین کردن خودروی خود با بار اضافی جلوگیری کنید: هر چه خودروی شما سنگین‌تر باشد، ترمزهای شما برای توقف خودرو نیز سخت‌تر خواهد شد. حال در برخی مواقع، اگر سنگینی بار در یک طرف ماشین بیشتر از طرف دیگر باشد این امر می‌تواند باعث فرسایش بیشتر لنت ترمز آن طرف شود.

 3. از ترمزکردن‌های شدید یا ناگهانی خودداری کنیدرانندگانی که به دلایل مختلف مثل حرکت با سرعت بالا و لایی‌کشیدن در جاده به‌صورت ناگهانی و شدید ترمز می‌کنند، لنت ترمزهای خود را بیشتر از رانندگانی که حواسشان به‌سرعت مجاز بوده، تعویض می‌کنند.

 4. روغن‌ترمزهای خود را به‌موقع تعویض کنیداز جمله مواردی که موجب خرابی در سیستم ترمز و فشار به لنت‌های ترمز می‌شود، می‌توان به روغن‌ترمز اشاره کرد. استفاده از روغن‌های نامرغوب یا کم‌شدن میزان روغن می‌تواند به سیستم ترمز آسیب وارد کرده و باعث خوردگی و فرسایش داخلی، خرابی سیستم ترمز و وجود مشکل در لنت‌های ترمز شود.

 5. بررسی لنت ترمزهای خود را به افراد حرفه‌ای بسپاریدلنت‌های ترمز جزئی ضروری از سیستم ترمز خودرو بوده که در صورت فرسایش و خوردگی می‌تواند دچار مشکل در حین رانندگی شود. به همین دلیل باید برای حفظ عملکرد صحیح و ایمنی بیشتر خود و ماشینتان، سرویس‌های خودرو را جدی گرفته و آن را در مدت‌زمان تعیین شده انجام بدهید.

نتیجه‌گیری

همان‌طور که ملاحظه کردید دلایل مختلفی وجود دارد که می‌تواند موجب سایش یک‌طرفه لنت ترمزها شود. لنت‌های ترمز یکی از اجزای ترمز هستند که قابلیت تعویض دارند، البته توصیه می‌شود این تعویض توسط افراد متخصص و حرفه‌ای انجام شود تا در آینده مشکلی در سیستم ترمز رخ ندهد. برای رفع مشکل خوردگی یک طرف لنت ترمز، خیلی مهم است که سیستم ترمز خود را به طور منظم بررسی کنید تا از سلامت آن مطمئن شوید. در صورت مشاهده هرگونه نشانه‌ای از سایش یا خوردگی ناهموار باید سریعاً به یک مکانیکی در نزدیکی خود مراجعه کنید. با نگهداری مناسب مثل تمیزکردن و روغن‌کاری منظم اجزای ترمز، می‌توانید به میزان بالایی از بروز مشکلات این‌چنین جلوگیری کنید. در این صورت عملکرد خودروی شما نیز بالا می‌رود و ایمنی سیستم ترمز شما تضمین خواهد شد.

برای اطلاعات بیشتر درباره خودره شدن لنت ترمز به این سایت مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا