بازار

آیا تبلیغات کلیکی باعث تحول اعداد و ارقام در فروش می‌شود؟

با توجه به اینکه سالانه میلیون‌ها کسب‌وکار، میلیاردها دلار برای تبلیغات آنلاین سرمایه‌گذاری می‌کنند، اعتماد به تبلیغات کلیکی چالشی است که پیامدهای عمده‌ای برای شرکت‌های بزرگ و کوچک دارد.

با وجود فراگیربودن تبلیغات کلیکی، نوعی حس بدبینی در بین برخی بازاریابان و صاحبان مشاغل وجود دارد. آیا تبلیغات کلیکی واقعاً به فروش منجر می‌شود یا فقط باعث هدررفتن منابع است؟ آیا تبلیغات کلیکی جزء حیاتی یک استراتژی بازاریابی موفق است یا فقط راهی پرزرق‌و‌برق برای از‌بین‌بردن بودجه؟

در این پست، مزایای تبلیغات کلیکی و اشتباه‌های رایج را به‌دقت بررسی می‌کنیم تا درک روشنی از اینکه چگونه تبلیغات کلیکی باعث تحول اعداد و ارقام در فروش می‌شوند به دست بیاوریم.

درک دقیق فرایند تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی (PPC) با یک سیستم مزایده/مناقصه شروع می‌شود که در آن شما برای کلمات کلیدی خاصی که مرتبط با کسب‌وکارتان هستند، پیشنهاد قیمت می‌دهید. هنگامی که پیشنهاد شما برنده می‌شود، هر بار که روی آن تبلیغ کلیک شود، کسب‌وکار شما هزینه‌ای را که توافق کرده‌اید پرداخت می‌کند. درواقع PPC روشی فوق‌العاده برای رسیدن سریع به مخاطبان هدف شماست.

مزایای تبلیغات کلیکی  (PPC)

حالا که درک کاملی از فرایند اجرای تبلیغات کلیکی دارید، بهتر است مزایای تبلیغات کلیکی برای کسب‌وکارها را بررسی کنیم.

 • سرعت

نتایج حاصل از کمپین تبلیغات کلیکی PPC بسیار سریع به دست می‌آیند. ازآنجاکه تبلیغات شما در صفحۀ اول نتایج جست‌وجوی گوگل قرار می‌گیرد، افراد به دفعات بیشتری آن را مشاهده می‌کنند.

 • قابل اندازه‌گیری و شخصی‌سازی

بازگشت سرمایۀ تبلیغات (ROAS) شما چقدر است؟ کمپین‌های PPC می‌توانند از طریق ابزارهای تحلیل به شما نشان دهند که کمپین‌هایتان چقدر مؤثر هستند. علاوه‌بر‌این، می‌توانید براساس داده‌ها، تنظیمات دقیق‌تری برای بهبود عملکرد کمپین خود انجام دهید.

 • مقرون‌به‌صرفه

یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های تبلیغات آنلاین پولی این است که شما فقط زمانی هزینه می‌کنید که روی تبلیغ شما کلیک شود. هنگامی که یک کمپین تبلیغات کلیکی PPC به‌درستی اجرا شود، می‌تواند نوعی سرمایه‌گذاری عالی برای بودجۀ بازاریابی شما باشد.

چگونه مطمئن شویم تبلیغات کلیکی برای کسب‌و‌کار ما سودآور است؟

تعیین سودآوری تبلیغات کلیکی (PPC) برای کسب‌وکار شما نیازمند بررسی و تحلیل دقیق معیارها و شاخص‌های کلیدی است. در ادامه به برخی از مهم‌ترین اقداماتی که می‌توانید برای اطمینان از سودآوری تبلیغات کلیکی انجام دهید، اشاره می‌کنیم:

 • اهداف خود را مشخص کنید

اولین قدم برای تعیین سودآوری تبلیغات کلیکی (PPC)، مشخص‌کردن هدفتان از انجام این نوع تبلیغات است. آیا می‌خواهید ترافیک سایت خود را افزایش دهید؟ نرخ تبدیل را ارتقا دهید؟ آگاهی از برند خود را افزایش دهید؟ یا به دنبال افزایش فروش خود هستید؟

با مشخص‌کردن اهداف، می‌توانید معیارهای مناسب برای اندازه‌گیری موفقیت کمپین‌های PPC خود را تعیین کنید.

 • معیارهای کلیدی را رصد کنید

برای سنجش سودآوری تبلیغات کلیکی، باید به‌طور مداوم معیارهای کلیدی را رصد کنید. برخی از مهم‌ترین این معیارها عبارت‌اند از:

 • نرخ کلیک (CTR): درصدی از کاربرانی که روی تبلیغ شما کلیک می‌کنند.
 • نرخ تبدیل (Conversion Rate): درصدی از بازدیدکنندگانی که پس از کلیک روی تبلیغ شما، اقدام موردنظر را انجام می‌دهند (مانند خرید محصول یا ثبت‌نام در خبرنامه).
 • هزینۀ هر تبدیل (CAC): میانگین هزینه‌ای که برای تبدیل هر بازدیدکننده به مشتری صرف می‌شود.
 • بازگشت سرمایه (ROI): نسبت سود حاصل از کمپین PPC به هزینه‌های صرف‌شده برای آن.
 • از ابزارهای تحلیل داده استفاده کنید

ابزارهای تحلیل داده مانند Google Analytics و Adobe Analytics می‌توانند به شما در رصد و تجزیه‌و‌تحلیل معیارهای تبلیغات کلیکی و شناسایی نقاط قوت و ضعف کمپین‌هایتان کمک کنند. با استفاده از این ابزارها می‌توانید بفهمید که کدام تبلیغات، کلمات کلیدی و لندینگ پیج‌ها عملکرد بهتری دارند و براساس این اطلاعات، کمپین‌های خود را بهینه‌سازی کنید.

 • کمپین‌های خود را به‌طور مداوم تست و بهینه‌سازی کنید

هیچ کمپین تبلیغات کلیکی ایدئالی وجود ندارد. شما باید به‌طور مداوم کمپین‌های خود را تست و بهینه‌سازی کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید. این موضوع شامل مواردی مانند تست کلمات کلیدی جدید، لندینگ‌پیج‌های مختلف و پیشنهادهای قیمتی متفاوت است.

 • انتخاب شرکت ارائه‌دهندۀ خدمات تبلیغات کلیکی

انتخاب شرکت ارائه‌دهندۀ تبلیغات کلیکی (PPC) می‌تواند تا حد زیادی بر سودآوری شما تأثیر بگذارد. قبل از انتخاب شرکت ارائه‌دهندۀ خدمات تبلیغات کلیکی می‌توانید سابقه و تجربۀ شرکت را بررسی کنید، قیمت‌های مختلف را مقایسه کنید، از خدمات مشتری آن‌ها سؤال کنید و مشتریان فعلی آن‌ها را رصد کنید.

یک پیشنهاد ردنشدنی برای هر کسب‌وکاری، تبلیغات کلیکی در بزرگ‌ترین اینونتوری کشور است. با شروع تبلیغات هوشمندانه می‌توانید سودآوری تبلیغات خود را به حداکثر برسانید. هلدینگ صباویژن با ارائۀ خدمات منحصربه‌فرد مانند تبلیغ دقیق‌تر با هدف‌گذاری، شروع با هر بودجه‌ای، دسترسی به سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها و بهره‌مندی از الگوریتم‌های هوشمند وی‌پلاس می‌تواند تجربه‌ای لذت‌بخش و سودآور را در تبلیغات کلیکی برای شما به ارمغان بیاورد.

 • خدمات مشتری

یک شرکت تبلیغات کلیکی خوب باید خدمات مشتری عالی ارائه دهد. به این معنا که آن‌ها باید در صورت نیاز به راهنمایی یا کمک در دسترس شما باشند و به‌طور مرتب شما را در جریان عملکرد کمپین‌هایتان قرار دهند.

 • هزینه

هزینۀ خدمات شرکت‌های PPC  می‌تواند به‌طور قابل ‌توجهی متفاوت باشد. باید قبل از انتخاب یک شرکت، قیمت‌های مختلف را مقایسه کنید و مطمئن شوید که شرکتی را انتخاب می‌کنید که خدمات باکیفیت را با قیمتی مناسب ارائه می‌دهد.

 • از متخصصان PPC کمک بگیرید

اگر در زمینه تبلیغات کلیکی تخصص کافی ندارید، می‌توانید از متخصصان این حوزه برای کمک به خود در طراحی، اجرا و بهینه‌سازی کمپین‌هایتان استفاده کنید. متخصصان PPC می‌توانند با دانش و تجربۀ خود به شما در رسیدن به اهداف بازاریابی‌تان کمک کنند.

در ادامه چند نکتۀ دیگر برای اطمینان از سودآوری تبلیغات کلیکی آورده شده است:

 • از A/B تست برای بررسی و مقایسۀ عملکرد لندینگ‌پیج‌های مختلف استفاده کنید.
 • با مشتریان خود تعامل داشته باشید و بازخورد آن‌ها را دربارۀ تجربۀ خریدشان از طریق تبلیغات کلیکی جمع‌آوری کنید.
 • از ابزارهای خودکارسازی برای صرفه‌جویی در زمان و افزایش کارایی استفاده کنید.

با اتکا به این اقدامات و نکات، می‌توانید از تبلیغات کلیکی به‌طور مؤثری برای بازاریابی آنلاین کسب‌وکار خود استفاده کنید، به اهداف خود دست پیدا کنید و از سودآوری آن اطمینان حاصل کنید.

معایب تبلیغات کلیکی (PPC)

درست است که اجرای یک کمپین PPC مزایای قابل توجهی دارد، اما شرایطی وجود دارد که بی‌توجهی به آن‌ها برخلاف انتظارتان نه‌تنها باعث رشد کسب‌و‌کارتان نمی‌شود، بلکه به هدررفتن سرمایه منجر می‌شود. اینجاست که برخی کسب‌وکارها تصور می‌کنند تبلیغات کلیکی باعث رشد کسب‌وکار نمی‌شود. در ادامه به بعضی اشتباه‌های مهم رایج در تبلیغات کلیکی اشاره می‌کنم:

 • انتخاب کلمات کلیدی نامناسب؛
 • استفاده‌نکردن از تطبیق کلمات کلیدی؛
 • تنظیم پیشنهادهای بیش از حد بالا یا پایین؛
 • استفاده از تبلیغات متنی ضعیف؛
 • استفاده‌نکردن از تصاویر و ویدئو در تبلیغات؛
 • استفاده‌نکردن از فرم‌های تماس در لندینگ‌پیج‌ها؛
 • ارائه‌ندادن پیشنهادهای ویژه یا تخفیف؛
 • استفاده‌نکردن از بازاریابی مجدد.

کلام آخر

قطعاً بعد از خواندن این مطلب متوجه شده‌اید که تبلیغات کلیکی نه‌تنها باعث هدررفتن بودجۀ تبلیغاتی نمی‌شوند، بلکه با اجتناب از اشتباه‌های رایج، اجرای درست تبلیغات و انتخاب درست شرکت ارائه‌دهندۀ خدمات تبلیغات کلیکی باعث سودآوری و تحول در فروش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا