هوش مصنوعی

ایلان ماسک سورس کد چت بات Grok، رقیب ChatGPT را باز می کند

ایلان ماسک سورس کد را که به چت بات Grok قدرت می‌دهد به اشتراک گذاشته و به وعده قبلی عمل کرده است. چند روز قبل، مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس بیانیه زیر را منتشر کرد.

“Grok منبع باز این هفته خواهد بود.”

اواخر ماه گذشته، ماسک از OpenAI و Altman شکایت کرد و استدلال نمود که مشارکت چند ساله و چند میلیارد دلاری سازنده ChatGPT با مایکروسافت، تعهد بنیادی آن را به نفع بشریت خیانت می‌کند. این دعوا به نقض قرارداد، نقض وظیفه و اقدامات تجاری ناعادلانه اشاره دارد.

این میلیاردر همچنین از OpenAI خواست تا تحقیقات و فناوری خود را به روی عموم باز کند. OpenAI که ماسک با همکاری آلتمن در سال 2015 تأسیس کرد، در اوایل این ماه با یک پست وبلاگی به شکایت ماسک پاسخ داد که شامل اسکرین شات‌هایی از ایمیل‌های ماسک در زمان حضورش در شرکت بود.

ایلان ماسک سورس کد چت بات Grok، رقیب ChatGPT را باز می کند

آنها نشان دادند که او از تبدیل OpenAI به یک شرکت تجاری حمایت می‌کند و برای رقابت با تلاش‌های هوش مصنوعی گوگل، برای ادغام آن با تسلا تلاش می‌کند.

در حقیقت Grok یک چت‌بات هوش مصنوعی مولد محاوره‌ای است که توسط ایکس‌ای‌آی بر اساس مدل‌های زبان بزرگ (LLM) توسعه یافته است. این چت‌بات به عنوان پاسخی مستقیم به ظهور چت‌جی‌پی‌تی در اوپن‌ای‌آی که ماسک یکی از بنیانگذاران آن بود، توسعه یافت. گراک به عنوان یک چت‌بات «دارای حس شوخ طبعی» و دسترسی مستقیم به توییتر (اکس) تبلیغ می‌شود.

این شرکت درصدد بوده تا Grok را بیش از پیش توسعه داده و چت باتی ارائه دهد که در نوع خود کم نظیر است. پیش از این ایلان ماسک وعده‌های بسیاری برای برجستگی Grok داده و مشخص نیست در عملکرد نیز چنین است یا خیر. انتظار داریم بزودی نسخه‌های جدیدی از این چت بات ارائه شود که ویژگی‌های گسترده ارائه می‌دهد.

انتظار رفته این حرکت ایلان ماسک محبوبیت Grok را دوچندان کند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا