بانک و بیمه و بورس

چه سپرده هایی مشمول مالیات می‌شوند؟

به گفته سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: بسیاری از اشخاص حقوقی دارایی خود را به‌صورت بلند مدت در بانک‌ها نگهداری و سودهای کلانی دریافت می کنند. لذا در قانون بودجه مصوب شده از سود سپرده اشخاص حقوقی مالیات اخذ شود.
بر این اساس به گفته این نماینده مجلس، در قانون بودجه سال جاري تصويب شده افراد حقوقی‌- سازمان‌ها و شرکت‌هایی- که دارایی خود را در بانک‌ سپرده می‌کنند باید مالیات سود سپرده خود را دریافت کنند.

این گفته در حالی است که گویا بانک‌ها ادعا می‌کنند سود سپرده‌های خود را پرداخت کرده‌اند. چراکه آنها می‌‌گویند ما ابتدا مالیات فعالیت اقتصادی خود را پرداخت کرده‌ایم و بعد از آن سود حساب اشخاص حقوقی را واریز می‌کنیم اما چنین ادعایی درست نیست و باید مالیات این سود پرداخته شود.

دریافت مالیات از سود سپرده بانکی در قانون بودجه سال جاری تصویب شده است و باید در این مدت اجرایی می‌شد اما گویا هنوز چنین اتفاقی رخ نداده است.

آیا سپرده افراد عادی‌ هم مشمول مالیات می‌شود؟

پاسخ این سوال منفی‌ است. تاکنون دریافت سود سپرده مردم عادی تصویب نشده است. ولی بارها این مساله مطرح شده اما تاکنون تصويب نشده است.

بعید‌ به نظر می رسد که دولت چنین چیزی را تصویب کند. چون تمام تلاش بانک‌ها و البته دولت بر این است که مردم دارایی خود را یا وارد بانک‌ها کنند و یا در بورس بگذارند و از بازارهای دلالی و سفته‌بازی دوری کنند.

اگر چنین قانون تصويب شود احتمال خروج این دارایی‌ها از بانک‌ها و ورود آنها به بازارهایی چون ارز و طلا افزایش می یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا