طلا و سکه

قیمت دلار در 24 تیر 1402/آیا قیمت دلار تغییر کرده است؟

امروز هم دلار با قیمت 49 هزار تومان به کار خود ادامه داد و در ادامه روز نهایتا 100 تومان افزایش قیمت داشته است. با این روند، گویا قیمت دلار فعلا تغییر قیمتی ندارد و در این محدوده مانده است.

در بازار ارز ایران ثبات قیمت امری عجیب است و بازار همیشه منتظر نوسان مدام ارز است. اما در یکی دو ماه گذشته قیمت دلار تغییر نکرده و ثابت مانده و در محدوده 50 تا 48 هزار تومان در نوسان است.

این ثبات قیمت در محدوده ای مشخص، امری عجیب است. زیرا قیمت دلار در نیمه دوم سال گذشته روند افزایشی داشته است و هروز بازار با افزایش قیمتی جدی رو به رو می شد. این افزایش و نوسان در حدی بود که قیمت ارز طی یک سال گذشته دو برابر شد و از 26 هزار تومان در فروردین 1401 به 53 هزار تومان در اسفند سال گذشته رسید. یعنی حدود دو هزار تومان نوسان قیمت در هر ماه.

اما از پایان سال گذشته تاکنون  قیمت دلار در محدوده ای معین و ثابت مانده است، اما بازار هنوز این ثبات قیمت را باور ندارد. زیرا نوسان های طولانی در بازار سبب شده است که بسیاری منتظر تغییر قیمت دلار باشند؛ و این تغییر ممکن است قیمت دلار را به سمت بالا روانه کند و یا قیمت ذلار را کاهش دهد و به کف کانال 40 هزار تومان برساند.

تا ماه گذشته انتظارات برای تورمی منفی بود و همه منتظر و امیدوار بودند که قیمت دلار کاهش پیدا کند. کارشناسان رسیدن قیمت دلار به 40 هزار تومان را غیر ممکن نمی دانستند. آن هم در شرایطی که برجام احیا شود. اما حالا با از بین رفتن جو مثبت مذاکرات، انتظارات برای افزایش قیمت است و بسیاری منتظر رشد قیمت دلار هستند. اما دلار فعلا در جای خود مانده است و قصد تغییر ندارد.

اما ثبات قیمت دلار خوب است یا بد؟

مردم امیدوارند که قیمت دلار روند ریزی و کاهشی داشته باشد و به کف کانال 40 هزار تومان برسد. کاهش قیمت دلار، این انگیزه و امید را ایجاد می کند که قیمت کالا و خدمات کاهش پیدا می کند و تورم کمتر می شود. اما فعالان اقتصادی نگاه دیگری به قیمت دلار دارند. دغدغه ی این گروه از فعالان، کاهش یا افزایش قیمت دلار نیست. آنها امیدوارند که قیمت دلار ثابت بماند تا اقتصاد قابل پیش بینی باشد و آنها بتوانند در یک فضای باثبات و قابل پیش بینی فعالیت کنند.

البته که ثبات قیمت دلار در هر شرایطی خوب و مطلوب نیست.

خرید هاست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا