مسکن

سحر تاجبخش علت افزایش طوفان‌های گرد و غبار را توضیح داد

«سحر تاجبخش» روز پنجشنبه در صحبت‌هایی که داشت، درباره چرایی طوفان‌های شن که در چند روز اخیر شرق کشور را دربرگرفته و در سال‌های اخیر نیز افزایش یافته است، اظهار نظر کرد و گفت: افزایش رخداد پدیده‌های حدی مثل گرما، سرمای زیاد، گردوخاک و بارندگی‌های شدید یکی از پیامدهای ناگوار تغییر اقلیم است.

وی همچنین در ادامه سخنان قبلی خود توضیح کامل تری داد: به دلیل تغییر اقلیم پدیده‌های حدی مثل بارش‌های سیل آسا، دماهای ناهنجار بسیار گرم که به موج گرمایی معروف هستند یا دمای ناهنجار بسیار سرد در برخی نقاط دیگر بیشتر شده است. یکی از این مخاطرات جدی تغییر اقلیم هم می‌تواند طوفان گردوخاک باشد که در اثر تغییر اقلیم شدت گرفته است.

خانم تاجبخش با بیان اینکه پارامترهای جوی مثل باد هم مشکل را چند برابر می‌کند، ادامه داد: مثلا در صورت وزش باد شدید طوفان‌های حدی بسیار خسارت آفرین می‌شود.

معاون وزیر راه در خصوص اینکه طوفان‌های گردوخاک در افزایش دمای هوا چه تاثیری دارد، افزود: اساسا عامل کاهش دما در مقیاس بلند مدت ذرات گردوخاک هم هستند. با این حال گردوخاک یکی از عواملی است که میزان تابش را کم می‌کند اما از این نظر که می‌تواند هسته معیان هم باشد، در مناطقی که رطوبت هست می‌تواند حتی بارش را افزایش دهد. به طور کلی در خصوص افزایش گرمای هوا عوامل مهمی کنار هم قرار می‌گرد تا دما زیاد یا بارش کم شود.

خرید هاست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا