بازار

5 علامت شروع درد زایمان طبیعی کدامند؟

اگر در ماه آخر بارداری هستید و قرار است از طریق زایمان طبیعی فرزند خود را به‌ دنیا بیاورید احتمالا برایتان سوال شده که این نوع زایمان با چه علائمی شروع می‌شود؟ آگاهی از این نشانه‌ها به ‌شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان خود را به بیمارستانی نزدیک برسانید تا تحت مراقبت قرار بگیرید.

به‌طورکلی باید گفت بسیاری از افراد زایمان به‌صورت طبیعی را با درد می‌شناسند و احتمالا تنها نشانه آن را بروز درد در بخش‌های مختلف بدانند. البته انقباضات واژن برای خروج نوزاد قطعا این مورد را به‌ همراه دارد؛ اما توجه به سایر علائم نیز مهم است.

هرچند شروع علائم زایمان به‌صورت طبیعی بسیار واضح هستند و تمام مادران در زمان بروز علائم متوجه نزدیکی زمان زایمان می‌شوند؛ اما در ادامه می‌خواهیم این نشانه‌ها را به‌طورکلی بررسی کنیم تا هیچ سوالی در ذهن شما باقی نماند. اگر فرزندی در راه دارید تا انتهای متن با ما همراه باشید.

اصلی‌ترین علائم شروع زایمان طبیعی

قطعا اصلی‌ترین نشانه زایمان را می‌توان شروع دردهای انقباضی دانست؛ اما بروز این نوع درد در روزهای آخر بارداری تا حدودی طبیعی است. پس لازم نیست با اولین نشانه‌ها خود را به بیمارستان برسانید. به‌خصوص اینکه این نوع زایمان در برخی افراد تا ۲۰ ساعت هم طول می‌کشد.

معمولا برای کاهش استرس حین وضع حمل کلاس‌های آموزشی مختلفی برای مادران برگزار می‌شود. همچنین پزشک اطلاعات کاملی به این افراد ارائه می‌دهد تا نشانه‌های زایمان طبیعی را بشناسند و از استرس خود نیز کم کنند. با این حال در ادامه به‌ معرفی رایج‌ترین علائم آن می‌پردازیم.

انقباضات رحم؛ اولین نشانه زایمان طبیعی

انقباضات رحم علائمی هستند که در زمان قاعدگی نیز با آن مواجه می‌شوید. زمانی که این دردها با شدت بسیار بیشتری نسبت به زمان پریود به‌ وجود بیایند اولین علائم زایمان هستند.

البته انقباض رحم اتفاقی است که در طول بارداری رخ می‌دهد و این مورد را به‌خصوص در ماه آخر می‌توان احساس کرد؛ اما زمانی که انقباض طولانی و با درد همراه نباشد به آن براکستون هیکس می‌گویند و نشانه زایمان نیست.

انقباض‌هایی را می‌توان از نشانه‌های زایمان به‌صورت طبیعی دانست که به ‌طور مرتب تکرار شوند و همراه با درد باشند. همچنین این درد حداقل برای ۳۰ ثانیه باقی بماند. این فرآیند تکرارشونده معمولا نشان‌دهنده فاز اول زایمان است.

هر چه از شروع علائم بگذرد درد انقباض‌ها شدت ‌یافته و در فواصل زمانی کوتاه‌تر رخ می‌دهند. یعنی حدودا هر ۵ دقیقه یک‌بار انقباضی طولانی بین ۳۰ تا ۹۰ ثانیه احساس می‌شود. با توجه به اینکه زمان زایمان در هر فرد می‌تواند متفاوت باشد بهتر است با شروع این علائم خود را به بیمارستان برسانید.

افزایش ترشحات پیش از زایمان

دیگر نشانه‌ای که پیش از زایمان با آن مواجه خواهید شد افزایش ترشحاتی صورتی ‌رنگ، چسبنده با حالتی ژله‌ای است. وجود خون در این ترشحات سبب ایجاد رنگ صورتی در آن می‌شود و نیازی به نگرانی نیست.

این مخاط در زمان بارداری در دهانه رحم تولید می‌شود. زمان ترشح آن‌ می‌تواند حین یا پیش از آغاز انقباض و دردهای زایمان طبیعی باشد. هرچند یکی از مهم‌ترین نشانه‌های فرایند تولد نوزاد خارج شدن این ترشحات است؛ اما برخی افراد نیز ممکن است این نشانه را تجربه نکنند.

همچنین مادران بارداری که با ترشحاتی کاملا به ‌رنگ خون مواجه می‌شوند یعنی دچار خون‌ریزی شده‌اند و باید خیلی زود این مشکل را با پزشک خود در میان بگذارند یا در اولین فرصت به بیمارستان مراجعه کنند.

بروز کمر درد و دردهای لگن پیش از زایمان طبیعی

علاوه‌بر دردهای ناشی از انقباضات رحم که به‌ طور مرتب تکرار می‌شوند مادران باردار پیش از زایمان شاهد درد در ناحیه کمر، لگن و مقعد نیز خواهند بود. معمولا با شروع فاز اولیه زایمان این مشکلات ایجاد می‌شوند.

درد کمر و لگن ممکن است پیش از انقباضات رحم خود را نشان دهد. همچنین در برخی افراد با شروع فاز اول آغاز می‌شوند. به‌طورکلی این دردها از مهم‌ترین علائم نزدیکی یا شروع مراحل زایمان به ‌شمار می‌آیند.

پاره شدن کیسه آب در زایمان طبیعی

جنین در بدن مادر درون یک کیسه پر آب قرار گرفته که نقش محافظتی دارد. طبیعی است که پاره شدن این کیسه نشانه‌ای از شروع فرایند زایمان باشد. البته در برخی افراد این اتفاق در حین زایمان رخ نمی‌دهد و پزشک برای خارج کردن نوزاد باید این بخش محافظتی را پاره کند.

پاره شدن کیسه را می‌توان شروعی برای فرایند زایمان دانست. البته این اتفاق اگر در سایر ماه‌های بارداری رخ دهد نشان‌دهنده مشکلات دیگری است و باید با پزشک خود در این باره صحبت کنید. اما در هفته‌های آخر هر لحظه باید انتظار پاره شدن این کیسه را داشته باشید.

پارگی کیسه آب می‌تواند در حین فرایند زمان نیز رخ دهد؛ اما در برخی افراد دیده شده که پیش از شروع دردهای زایمان کیسه آب محافظ جنین پاره می‌شود. در این شرایط باید خود را در اولین فرصت به بیمارستان برسانید تا پزشک با استفاده از راهکارهای موجود فرایند زایمان را سرعت ببخشد.

تکرر ادرار و مدفوع نشانه‌ای از زایمان طبیعی

به‌طورکلی مادران در طول دوران بارداری با مشکل تکرر ادرار و اجابت مزاج مواجه می‌شوند و این به ‌دلیل فشاری است که جنین به مثانه و روده وارد می‌کند. این مورد در روزهای آخر بارداری بیش از پیش دیده می‌شود.

قبل از فرایند زایمان نیز سر جنین فشار زیادی به این اندام‌های داخلی وارد می‌کند و ازاین‌رو مادر همواره نیاز به دفع ادرار و مدفوع را احساس خواهد کرد. به همین دلیل نیز می‌توان این مورد را یکی از علائم شروع فرایند زایمان دانست.

چه زمانی برای زایمان طبیعی باید به بیمارستان مراجعه کرد؟

در هفته‌های آخر باید به‌ طور مرتب توسط متخصص زنان معاینه شوید تا علائم و وضعیت جسمی شما را بررسی کند. پزشک معمولا به‌ طور کامل در خصوص علائم با شما صحبت خواهد کرد تا بتوانید زمان مراجعه به بیمارستان را تشخیص دهید.

اما به‌طورکلی باید گفت پاره شدن کیسه آب یا حتی خروج کمی مایع نشان از این است که باید به بیمارستان مراجعه کنید. از سوی دیگر دردهای انقباضی که به‌ طور متناوب رخ می‌دهند نیز نشانه‌ای از نزدیک بودن زمان زایمان و نیاز به بستری شدن هستند.

جمع‌بندی

زایمان طبیعی فرایندی است که باید حتما تحت نظر پزشک انجام شود. ازاین‌رو بهتر است علائم ان را بشناسید تا در زمان مناسب به بیمارستان مراجعه کنید. از این نشانه‌ها باید به انقباضات رحم، بروز درد لگن و کمردرد، افزایش ترشحات صورتی ‌رنگ، پاره‌شدن کیسه آب و نیاز به اجابت مزاج اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا