بازار

میزان باردهی درخت انگور در هکتار چقدر است؟

یکی از عوامل بسیار مهم و موثر بر سود دهی باغ انگور میزان باردهی درخت انگور در هکتار است، ارقام مختلف نهال انگور ممکن است در شرایط مختلف باردهی متفاوتی داشته باشند و ما در این خبر نامه قصد داریم ضمن بررسی شرایط موثر بر باردهی و راندمان باغ انگور به بررسی ارقام پرباری بپردازیم که در مناطق مختلف سردسیری و گرمسیری می‌توانند بیشترین باردهی را برای شما به ارمغان بیاوند.

مطالعه این خبر نامه به ویژه برای کسانی که قصد احداث باغ انگور آن هم با هدف بهره برداری تجاری و اقتصادی را دارند بسیار ضروری است پس با ما همراه باشید.

شرایط موثر بر میزان باردهی انگور در هکتار

اولین موضوع مهمی که یک باغدار در رابطه با میزان باردهی درخت انگور باید بدانید شرایط موثر بر میزان بارهی انگور در هکتار است، نهال انگور ( https://paliznahal.ir/product-category/grape/ ) ممکن است تحت تاثیر شرایط مختلف قرار گرفته و میزان باردهی آن کم یا زیاد شود، در این بخش شرایط مهمی که می­توان میزان باردهی درخت انگور را تحت تاثیر قرار دهد بررسی می­کنیم.

  • شرایط آب و هوایی کاشت نهال انگور:

هر رقم انگور برای کاشت در شرایط آب و هوای مخصوص مناسب است و عدم رعایت این نکته مهم می­تواند تاثیر زیادی بر میزان باردهی در هکتار داشته باشد به عنوان مثال کاشت رقمی از انگور که تحمل یخ بندان زمستانه را ندارد در منطقه­ای با یخ بندان زمستانه بر میزان باردهی و حتی طول عمر درخت انگور اثر می­گذارد.

  • ارتفاع منطقه از سطح دریا:

در مطالعه ویژگی­های هر رقم انگور یکی از ویژگی­های مهمی که به آن اشاره می­شود ارتفاع مناسب از سطح دریا برای کاشت است، این فاکتور تاثیر زیادی بر میزان باردهی دارد و شما باید در زمان خرید نهال انگور این موضوع مهم را مد نظر داشته باشید.

  • شرایط خاک برای کاشت نهال انگور:

فاکتور مهم دیگر که بر میزان باردهی نهال انگور موثر است شرابط خاک است، اغلب ارقام انگور در خاک نیمه سبک با سیدیته کمی قلیایی به خوبی رشد و باردهی دارند و بنابراین پیش از کاشت نهال انگور شرایط خاک را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز اصلاح کنید.

  • کود دهی نهال انگور:

همانطور که می­دانید کود دهی و رساندن مواد غذایی مورد نیاز درخت انگور می­تواند تاثیر زیادی بر میزان باردهی انگور داشته باشد و باغداران می­توانند با انجام آزمایش خاک و برگ هر ساله عناصر غذایی که درخت انگور به آن نیاز دارد را به آنها برسانند.

  • آبیاری انگور:

در بسیاری از مناطق ممکن است باغ انگور به صورت دیم کاشته شود و یا کاشت به صورت آبی انجام شود در هر صورت توجه به تامین نیاز آبی درختان انگور می­تواند منجر به افزایش باردهی این درختان شود.

  • کنترل آفات و بیماری­های درخت انگور:

آفات و بیماری­ها نیز از دسته عوامل مهم در کاهش میزان باردهی درخت انگور هستند که در صورت کنترل سریع و به موقع می­تواند منجربه بهبود در میزان باردهی درختان انگور شود.

بهترین نهال انگور برای مناطق گرمسیر

همانطور که در بخش پیشین به آن اشاره کردیم در نظر رفتن شرایط آب و هوایی عامل موثر در میزان باردهی نهال انگور در واحد هکتار است و بنابراین ما باید برای هر شرایط اقلیمی و آب و هوایی رقم انگور مناسب را انتخاب کنیم، در این بخش بهترین نهال انگور برای مناطق گرمسیری را به شما معرفی می­کنیم.

باردهی درخت انگور در هکتار

در نظر داشته باشید که در مناطق گرمسیر زمستان کوتاه و ملایم و تابستان بسیار گرم است، بنابراین شما باید به دنبال رقمی از انگور باشید که نیاز سرمایی کم داشته و از طرفی در برابر گرمای تابستان مقاوم باشد.

در بین ارقام پر بار و تجاری انگور بهترین رقم انگور برای مناطق گرمسیری نهال انگور نهال انگور یاقوتی، نهال انگور فلیم سیدلس، نهال انگور بیدانه قرمز و نهال انگور پرلت هستند، البته ارقام دیگری از انگور نیز وجود دارند که برای مناطق گرمسیر مناسب هستند که شما می­توانید با مطالعه ویژگی­های آنها و تناسب داشتن و نداشتن آن با شرایط منطقه خود آنها را انتخاب کنید.

ویژگی این ارقام را می­توانید در سایت نهالستان پالیز نهال مطالعه کنید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران آنها در تماس باشید.

بهترین نهال انگور برای مناطق سردسیر

انگور میوه­ای است که هم در مناطق گرمسیر و هم در مناطق سردسیر کاشته می­شود اما برای کاشت در مناطق سردسیر باید نکات مهمی در نظر گرفته شود، در زمان انتخاب نهال انگور برای مناطق سردسیر باید توجه داشته باشید که یک رقم انگور سردسیری باید مقاوم به سما و یخ بندان طولانی در زمستان این مناطق باشد.

دیر گل بودن ویژگی مهم دیگری است که یک رقم سردسیری انگور باید داشته باشد تا از سرما زدگی بهاره دوری کند و در نهایت یک رقم اگور سردسیری برای رسیدن میوه­ها در تابستان نیاز به آفتاب و گرمای شدید در تابستان ندارد.

در بین ارقام مهم و پر باری که در نهالستان­های معتبر برای کاشت در مناطق سردسیری معرفی می­شود ارقامی همچون نهال انگور رد گلوپ، نهال انگور شاهرودی، نهال انگور سیاه سردشت شرابی و نهال انگور ترکمن را معرفی کرد اما خوشبختانه تنوع ارقام برای کاشت در مناطق سرسیری بسیار زیاد بوده و دست شما برای انتخاب رقم در این مناطق باز است.

توجه داشته باشید از آنجایی که در مناطق سردسیری میزان بارش معمولا در سال بیشتر از 400 میلیمتر است بنابراین باغداران در صورت تمایل می­توانند با انتخاب ارقام پر بار و مقاوم به کم آبی مانند نهال انگور سیاه سردشت شرابی باغ انگور را به صورت دیم احداث کنند.

جمع بندی میزان باردهی نهال انگور در هکتار

با توجه به مطالب عنوان شده باید به صورت کلی عنوان کرد که میزان باردهی نهال انگور در هکتار می­تواند بین 40 تا بیش از 60 تن در هکتار باشد اما عوامل بسیاری هستند که می­توانند این میزان باردهی را تحت تاثیر قرار دهند.

به عنوان مثال میزان باردهی نهال انگور سیاه سردشت شرابی در شرایط مناسب بیش از 60 تن در هکتار است اما در صورتی که شرایط نامساعد آب و هوایی، کود دهی و آبیاری نامناسب و یا آفات و بیماری­ها به آن خسارت بزنند میزان باردهی آن کاهش پیدا می­کند.

باردهی درخت انگور در هکتار

کلام آخر

دانستید که میزان باردهی هر رقم انگور در واحد هکتار متفاوت و البته تحت تاثیر شرایط مختلفی است که در این خبر نامه به آن اشاره شد، شما قطعا آگاهی علمی و کافی در همه زمینه­های آبیاری، تغذیه و یا کنترل آفات و بیماری­ها در باغ انگور ندارید و ممکن است حتی در انتخاب رقم مناسب برای منطقه خود دچار مشکل شوید بنابراین برای اینکه بتوانید بیشترین باردهی را از باغ خود بگیرید توصیه می­شود از راهنمایی مشاوران ماهر برخوردار شوید.

برای دریافت راهنمایی و مشاوره در هر زمینه از احداث و نگهداری از باغ انگور می­توانید از طریق شماره تماس­های اعلام شده با کارشناسان ما در تماس باشید.

تماس با پالیز نهال:

09144501003

09141832393

منبع: پالیز نهال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا