تکنولوژیهوش مصنوعی

رونمایی ایلان ماسک از شرکت هوش مصنوعی جدید خود

ماسک پیشتر چندین بار تاکید کرده بود که توسعه هوش مصنوعی باید متوقف شود و این بخش نیاز به وضع مقررات دارد. وی بارها در مورد پتانسیل هوش مصنوعی برای «تخریب تمدن بشری» ابراز نگرانی کرده است.

در روز های اخیر؛ ایلان ماسک، کارآفرین و میلیاردر آمریکایی، به طور رسمی تاسیس یک شرکت هوش مصنوعی به نام xAI را اعلام کرده است. استارت آپ جدید توسط ماسک، مدیر عامل شرکت سازنده خودروهای الکتریکی تسلا که همزمان ریاست شرکت فضایی اسپیس ایکس و مالکیت شبکه اجتماعی توییتر را نیز بر عهده دارد شروع شده است.

شماری از مهندسانی که در این شرکت دانش‌بنیان کار می‌کنند قبلا کارمند شرکت خالق ابزار هوش مصنوعی چت جی‌پی‌تی یعنی Open AI بوده‌اند. ایلان ماسک در سال ۲۰۱۵ اوپن ای‌آی را تأسیس کرد اما در سال ۲۰۱۸ از هیئت مدیره این شرکت کنار رفت تا بر تسلا تمرکز کند.

با فراگیر شدن استفاده از چت جی‌پی‌تی، وی به طور علنی شروع به انتقاد از اوپن ای‌آی کرد و حالا به نظر می‌رسد می‌خواهد بنیانگذار رقیبی برای این شرکت باشد.

رونمایی ایلان ماسک از شرکت هوش مصنوعی جدید خود

ماسک پیشتر چندین بار تاکید کرده بود که توسعه هوش مصنوعی باید متوقف شود و این بخش نیاز به وضع مقررات دارد. وی بارها در مورد پتانسیل هوش مصنوعی برای “تخریب تمدن بشری” ابراز نگرانی کرده است. ایلان ماسک که عصر چهارشنبه در یک جلسه صوتی آنلاین در توییتر حضور یافته بود گفت شرکت جدیدش به ‌جای برنامه‌ریزی برای وارد کردن اخلاقیات در هوش مصنوعی، به دنبال ایجاد یک هوش مصنوعی “حداکثر کنجکاو” است.

ماسک گفت: «اگر این هوش مصنوعی تلاش کند تا ماهیت واقعی جهان درک شود، این در واقع بهترین چیزی خواهد بود که می‌توان از دیدگاه ایمنی هوش مصنوعی به آن رسید.

وی همچنین پیش‌بینی کرد که ابرهوش‌ها، یا هوش مصنوعی‌ای که از انسان‌ها باهوش‌تر است، پنج یا شش سال دیگر در دسترس خواهند بود.

قرار است روز ۱۴ ژوئیه یک جلسه صوتی در توییتر با حضور افراد ارشد شرکت تازه‌تاسیس برگزار شود. در تیم ایکس ای‌آی مهندسانی حضور دارند که پیشتر در بخش‌های هوش مصنوعی شرکت‌هایی نظیر گوگل و مایکروسافت حضور داشته‌اند.

 

خرید هاست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا