بانک و بیمه و بورس

شرایط تبدیل دسته چک قدیمی به دسته چک صیادی

دارندگان دسته چک قدیمی می توانند با مراجعه به شعب بانک خود دسته چک صیادی جدید را تهیه و از مزایای آن بهره مند شوند.

بیش از دو سال از اجرای قانون جدید چک می گذرد. بر اساس این قانون، چک های جدیدی در اختیار مشتریان بانک ها قرار گرفت و صادرکنندگان باید اطلاعات خود را همزمان با صدور نسخه فیزیکی در سامانه صیاد ثبت می کردند. یکی از اهداف اصلی این قانون افزایش اعتبار چک به عنوان یک ابزار نویدبخش پرداخت و ایجاد زمینه برای راه اندازی چک دیجیتال است.

در چارچوب این قانون خدمات متنوعی از استعلام برای اطلاع از وضعیت اعتباری صادرکننده چک تا صدور دسته چک دیجیتال در بانک ها توسط بانک مرکزی و شبکه بانکی به مشتریان ارائه شد.

اکنون پس از گذشت بیش از دو سال از اجرای قانون جدید چک، روند جایگزینی چک های قدیمی با چک های جدید به سرعت طی شده و بیش از 80 درصد چک های دریافتی در سامانه چک، چک های جدید بوده است.

بر همین اساس معاون فناوری اطلاعات بانک مرکزی در پایان سال گذشته به برنامه بانک مرکزی برای وصول چک های قدیمی اشاره کرد. برنامه ای که بر اساس آن از مهرماه امسال چک های قدیمی با چک های جدید جایگزین می شود و چک های قدیمی فقط در بانک های خودشان قابل نقد شدن هستند.

بنابراین دارندگان چک قدیمی برای بهره مندی از مزایای چک های جدید می توانند در ماه های آینده به شعب بانک های خود مراجعه و دسته چک قدیمی خود را با دسته چک جدید تعویض کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا