تکنولوژی

روش فرمت کردن هارد یا SSD در ویندوز 11

فرمت کردن هارد دیسک یا SSD در ویندوز 11 هر گونه اطلاعات موجود در درایو را پاک می کند و دیسک را برای استفاده آماده می کند. خوشبختانه، قالب‌بندی به‌طور مستقیم از File Explorer انجام می‌شود. در اینجا چگونگی آن است.

یک درایو را در File Explorer فرمت کنید

ابتدا File Explorer را باز کنید . معمولاً می توانید این کار را با کلیک کردن روی نماد پوشه در نوار وظیفه خود انجام دهید. یا می توانید روی دکمه Start کلیک راست کرده و “File Explorer” را انتخاب کنید.

در هر پنجره File Explorer، به “This PC” بروید. در لیست «دستگاه‌ها و درایوها»، روی درایوی که می‌خواهید قالب‌بندی شود کلیک راست کرده و در منوی ظاهر شده «Format» را انتخاب کنید.

How to Format a Hard Drive or SSD on Windows 11

یک پنجره “Format” باز می شود. گزینه هایی را در مورد نحوه قالب بندی درایو خود ارائه می دهد. ما هر مورد را یک به یک بررسی می کنیم تا بتوانید تصمیم بگیرید

ظرفیت: این ظرفیت داده هارد دیسک یا SSD شما پس از فرمت شدن خواهد بود. فرمت بخشی از فضای خام دیسک را به دلیل نحوه عملکرد سیستم های فایل اشغال می کند.

سیستم فایل: یک سیستم فایل یک ساختار داده ای است که به سیستم عامل می گوید چگونه فایل ها را روی یا از دیسک ذخیره و بارگذاری کند. بسته به اندازه درایو، گزینه های شما FAT، FAT32، NTFS یا exFAT خواهد بود .

به طور کلی، اگر درایو فقط با ویندوز استفاده می شود، باید NTFS را انتخاب کنید. اگر می خواهید درایو در مک نیز قابل خواندن و نوشتن باشد ، exFAT را انتخاب کنید.

اندازه واحد تخصیص: این اندازه بلوک اصلی است که توسط سیستم فایل هنگام فرمت کردن درایو خود استفاده می شود. به طور کلی، شما هرگز نیازی به تغییر این تنظیمات ندارید، بنابراین از اندازه واحد تخصیص پیش‌فرض که ظاهر می‌شود (معمولاً 4096 بایت برای NTFS) هنگام انتخاب فایل سیستم مورد نظر خود استفاده کنید.

Volume Label: این نام درایوی است که با دیدن درایو فرمت شده خود در File Explorer ظاهر می شود.

How to Format a Hard Drive or SSD on Windows 11

گزینه‌های قالب (فرمت سریع): اگر درایو در وضعیت خوبی کار می‌کند، می‌توانید «فرمت سریع» را انتخاب کنید که یک فرمت سطح بالا را انجام می‌دهد و به سرعت تمام می‌شود. داده ها هنوز روی درایو هستند، اما همه ارجاعات به آن از بین رفته است، بنابراین با استفاده از درایو فرمت شده جدید، روی آن نوشته می شود.

برداشتن علامت «فرمت سریع» باعث می‌شود که ویندوز بخش به بخش دیسک را با قالبی سطح پایین بررسی کند که بسیار بیشتر طول می‌کشد، اما همچنین تمام آثار داده‌های قدیمی را به طور کامل پاک می‌کند .

هنگامی که هر گزینه ای را که می خواهید داشتید، روی “شروع” کلیک کنید تا فرآیند قالب بندی آغاز شود.

پس از کلیک بر روی “شروع”، ویندوز یک پیغام اخطاری ظاهر می‌شود که به شما می‌گوید “قالب‌بندی تمام داده‌های این دیسک را پاک می‌کند.” اگر آماده پاک کردن درایو و فرمت کردن آن هستید، روی “OK” کلیک کنید.

در حالی که ویندوز دیسک را فرمت می کند، یک نشانگر فرآیند سبز رنگ از چپ به راست می بینید. وقتی کاملاً پر شد، قالب کامل می شود و یک پاپ آپ هشدار را مشاهده خواهید کرد. روی “OK” کلیک کنید.

How to Format a Hard Drive or SSD on Windows 11

اگر فرمت ناموفق بود، راه‌های آسانی برای رفع خطای «ویندوز قادر به تکمیل فرمت نبود» وجود دارد .

پس از آن، پنجره فرمت را ببندید و آماده حرکت هستید. درایو فرمت شده جدید شما در File Explorer نشان داده می شود و آماده ذخیره داده ها است. اگر می خواهید درایو دیگری را فرمت کنید – یا داده ها را از روی آن پاک کنید – فقط روی درایو در File Explorer کلیک راست کرده و روی “Format” کلیک کنید.

اگر فقط نیاز به فرمت یک درایو دارید، File Explorer به خوبی کار می کند. با این حال، Disk Management Utility عملکردهای پیشرفته تری مانند مدیریت پارتیشن دارد که در بسیاری از موقعیت ها مفید است. بسته به اینکه چرا درایو خود را قالب بندی می کنید، ممکن است بخواهید به جای آن از آن استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا