تکنولوژیهوش مصنوعی

ترفندهای هوش مصنوعی Spotify فوق العاده هستند

ما در لحظه‌ای هستیم که احساس می‌کنیم هر اپلیکیشن زیر نور خورشید در حال یکپارچه‌سازی «AI» است. بسیاری از این ویژگی‌ها چیزی جز حقه‌های کلیدی نیستند، اما Spotify در حال انجام کارهای بسیار جالبی با هوش مصنوعی است.

البته، بسیاری از چیزهایی که به عنوان “AI” برچسب گذاری شده اند – شامل موارد استفاده Spotify – در واقع هوش مصنوعی نیستند . این معمولاً نوعی یادگیری ماشینی است که مدتی است (و چندان جالب به نظر نمی رسد). صرف نظر از این، ویژگی‌های Spotify که از این فناوری استفاده می‌کنند، واقعاً بسیار جالب و مفید هستند.

Spotify's AI Gimmicks Are Actually Great

دی جی رادیویی شخصی شما

در فوریه 2023، Spotify قابلیتی به نام “DJ” را راه اندازی کرد. این یک راهنمای هوش مصنوعی شخصی توصیف شد که شما و سلیقه موسیقی شما را به خوبی می شناسد که می تواند انتخاب کند چه چیزی برای شما پخش شود. ناگفته نماند که من شک داشتم، اما امتحان کردم.

 

مفهوم بسیار ساده است، اما واقعا به خوبی اجرا شده است. تصور کنید یک ایستگاه رادیویی وجود دارد که فقط به شما اختصاص داده شده است، و یک دی جی واقعی هر چند وقت یکبار برای صحبت با شما حاضر می شود. این تقریباً همان چیزی است که ویژگی DJ شبیه است. این یک صدای واقعی است که نام شما را می گوید و در مورد موسیقی که برای شما پخش می شود صحبت می کند.

هنگامی که به DJ گوش می دهید، موسیقی به بخش هایی تقسیم می شود که در حدود پنج آهنگ طول می کشد. هر بخش موضوع متفاوتی دارد. دی‌جی موسیقی‌هایی را که چند ماه پیش به آن گوش می‌دادید، ژانرهایی که در حال حاضر زیاد گوش می‌دهید، موسیقی‌هایی که دوستانتان دوست دارند، توصیه‌های Spotify بر اساس عادت‌های گوش دادن شما و موارد دیگر را پخش می‌کند. هر زمان که بخواهید می توانید با ضربه زدن روی دکمه DJ به بخش بعدی بروید.

من DJ را خیلی دوست دارم زیرا تا زمانی که تغییری را به صورت دستی انجام ندهید، در لیست پخش، آلبوم یا هنرمند خاصی قفل نمی شوید. من فقط می توانم بنشینم و به دی جی اجازه دهم هر چند آهنگ همه چیز را تغییر دهد. برای جلسات گوش دادن طولانی مدت چیزها را تازه نگه می دارد.

 

لیست پخشی که در طول روز تغییر می کند

ویژگی “Daylist” Spotify در سپتامبر 2023 معرفی شد . در این اطلاعیه به طور مشخص به “AI” اشاره نشده بود، اما تصور می کنم از فناوری مشابه برای فهمیدن اینکه مردم چه چیزی را دوست دارند استفاده می کند. لیست های پخش نان و کره Spotify هستند و Daylist آن را به سطح بعدی می برد.

 

Daylist یک لیست پخش واحد است که در طول روز تغییر می کند. در صبح، بعد از ظهر، عصر، شب، اواخر شب، و غیره متفاوت به نظر می رسد. چیزی که آن را واقعاً سرگرم کننده می کند این است که چقدر خاص می شود. یک روز صبح، “صبح پنجشنبه راک کلاسیک دهه 70” را دریافت می کنم. روز بعد، «صبح جمعه گیتار راک نوجوانان» است. بعداً در روز، «بعدازظهر جمعه تازه الکتروپاپ است».

می‌توانید چندین بار در طول روز برای حس‌های کاملاً متفاوت بررسی کنید. من متوجه شده ام که تقریبا همیشه یک ترکیب جالب از موسیقی است که علاقه من را برانگیخته است. در بیشتر زمان‌ها، فهرست پخش را بررسی می‌کنم. هنگامی که موسیقی زیادی در نوک انگشتان شما وجود دارد، گاهی اوقات خوب است که کمی جهت داشته باشید.

 

اگر ترکیب Daylist خاصی را به‌ویژه خوب می‌دانید، می‌توانید آن را در کتابخانه خود ذخیره کنید تا در آینده دوباره گوش دهید. Daylist همچنین می تواند در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود، که راهی عالی برای نشان دادن سلیقه شخصی موسیقی شماست. این فقط یک راه سرگرم کننده برای لذت بردن از موسیقی است.

 

هوش مصنوعی در حال حاضر یک چیز بسیار محبوب در دنیای فناوری است. ابزارهایی مانند ChatGPT و Bing Chat کاربردهای خود را دارند، اما بسیاری از ابزارهای “AI” وعده های پوچ هستند. چه هوش مصنوعی واقعی باشد چه نباشد، دیدن Spotify از این فناوری برای ایجاد ویژگی‌هایی که واقعاً من را خوشحال می‌کند که مشتری پولی هستم، بسیار جالب است .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا