تکنولوژی

هیت سینک چیست و چگونه کار می کند؟

اگر تا به حال به داخل کامپیوتر نگاه کرده باشید، حتما متوجه آن تکه های فلزی عجیب و غریب شده اید. به این قطعات «هیت سینک» می گویند. بدون آنها، کامپیوترهای ما به میزان قابل توجهی از قدرت کمتری برخوردار خواهند بود. با این حال، هیت سینک دقیقا چیست و چگونه کار می کند؟

هیت سینک چیست؟

هیت سینک (یا هیت سینک) قطعه ای فلزی است که بر روی یک قطعه کامپیوتر تولید کننده گرما نصب می شود. وظیفه اصلی آن این است که گرما را از قسمتی که به آن متصل است دور کند و آن را در هوای اطراف پخش کند. هیت سینک ها می توانند این کار را انجام دهند زیرا جرم حرارتی زیادی دارند ، خاصیت یک ماده برای جذب و ذخیره گرما.

شما هیت سینک ها را روی تمام اجزای مهم مانند CPU ، کارت گرافیک و برخی از قسمت های مادربرد پیدا خواهید کرد . هیت سینک ها بخشی اختیاری از برخی از اجزا هستند، مانند درایوهای RAM و M.2 NVMe ، که با خنک تر نگه داشتن این قطعات، عملکرد و پایداری را اندکی بهبود می بخشند. با این حال، از آنجایی که این دستگاه های حافظه در وهله اول گرمای زیادی تولید نمی کنند، هیت سینک ها واقعاً ضروری نیستند. ماژول های رم بودجه اغلب هیت سینک ها را حذف می کنند و پس انداز را به شما منتقل می کنند.

What Is a Heatsink, and How Does It Work?

هیت سینک ها برای پردازنده ها، کارت های گرافیک و مادربردها ضروری هستند. بدون هیت سینک، کامپیوتر شما به درستی کار نمی کند. به عنوان مثال، اگر سعی کنید کامپیوتری را بدون خنک کننده CPU اجرا کنید، در عرض چند ثانیه بیش از حد گرم می شود و خاموش می شود. حتی ممکن است بسوزد و برای همیشه از کار بیفتد. به سادگی برای کار بدون حداقل نوعی هیت سینک طراحی نشده است.

یک CPU دارای میلیاردها ترانزیستور کوچک است که جریان الکترون ها را برای کنترل رفتار سیگنال های الکتریکی دستکاری می کنند و در این فرآیند گرمای زیادی تولید می کنند. بدتر این است که گرما در ناحیه کوچکی به نام CPU die (هسته پردازنده) متمرکز می شود. اگر گرما جایی برای رفتن نداشته باشد، مانند هیت سینک، CPU بیش از حد گرم می شود و خاموش می شود.

یک مادربرد باید یک هیت سینک روی چیپ ست داشته باشد تا از پایداری کلی سیستم اطمینان حاصل شود – تقریباً هر مادربرد مدرن یک هیت سینک چیپست دارد. بسیاری از مادربردها دارای هیت سینک بر روی ماژول های تنظیم کننده ولتاژ (VRMs) و M.2 NVMe هستند. در مورد کارت‌های گرافیک، آن‌ها دارای یک GPU، VRAM (حافظه) و VRM هستند. این اجزا در مجموع تحت یک هیت سینک قرار می گیرند که اغلب با یک یا چند فن همراه است.

صرف نظر از قطعه و نوع، همه هیت سینک ها هدف یکسانی دارند، و آن حذف گرما از قطعه و پخش آن در سطح وسیع تری است. هیت سینک ها به طور قابل توجهی طول عمر، عملکرد و پایداری اجزایی را که روی آنها قرار می گیرند بهبود می بخشد.

What Is a Heatsink, and How Does It Work?

انواع هیت سینک

هیت سینک ها در انواع شکل ها، اندازه ها، مواد و طرح ها وجود دارند. ابتدایی ترین هیت سینک ها قطعات فلزی مسطح و نسبتاً نازک هستند. آنها اغلب بر روی ماژول های RAM استفاده می شوند تا گرمای بیشتری را نسبت به آنچه که با یک ماژول RAM خالی دریافت می کنید، اتلاف کنند. با این حال، رایج ترین نوع هیت سینک های پره ای هستند که دارای برجستگی های نازکی هستند که شبیه ردیف هستند. مربع فلزی سمت راست در تصویر زیر نمونه‌ای از هیت سینک باله‌ای اصلی در بالای تراشه مادربرد است.

این نوع طراحی باعث افزایش سطح هیت سینک می شود که به طور قابل توجهی اتلاف حرارت آن را بهبود می بخشد. هیت سینک های پره ای را روی پردازنده، کارت گرافیک و بخش هایی از مادربرد خود خواهید دید. برای قطعاتی که گرمای زیادی تولید می کنند، هیت سینک ها معمولاً با یک فن همراه هستند که به اتلاف گرما کمک می کند.

هیت سینک های دارای فن معمولا به عنوان خنک کننده فعال شناخته می شوند و آنهایی که فن ندارند، خنک کننده غیرفعال هستند. همانطور که ممکن است تصور کنید، راه حل های خنک کننده فعال به طور قابل توجهی موثرتر هستند، اما فضای بیشتری را نیز اشغال می کنند، بنابراین معمولاً برای CPU ها و کارت های گرافیک رزرو می شوند. برخی از مادربردها مانند Asus ROG X570 Crosshair VIII Hero از خنک کننده فعال برای چیپست استفاده می کنند تا به پایداری کمی بهتر دست یابند، اما این یک راه حل بیش از حد برای علاقه مندان است.

What Is a Heatsink, and How Does It Work?

هیت سینک ها چگونه کار می کنند

همه هیت سینک ها یک اصل عملکرد کلی دارند: یک جزء گرم می شود، گرما با کمک یک ماده رابط حرارتی (TIM) به هیت سینک منتقل می شود و گرما به تدریج در سراسر هیت سینک توزیع می شود. هیت سینک به صورت غیرفعال یا با کمک فن گرما را به هوای اطراف آزاد می کند. همه این فرآیندها به طور همزمان اتفاق می افتد.

با این حال، برخی از پیچیدگی‌ها در نحوه عملکرد هیت سینک‌ها دخیل هستند. برخی از قطعات کامپیوتر به جای هیت سینک از محفظه بخار استفاده می کنند یا برای کمک به انتقال حرارت بین قطعه داغ و هیت سینک یکپارچه شده اند. کولرهای مایع از یک سیال انتقال حرارت برای انتقال گرما از قطعه استفاده می کنند. برای بهتر نشان دادن نحوه عملکرد هیت سینک ها، اجازه دهید از مثال یک خنک کننده معمولی CPU هوا پس از فروش استفاده کنیم.

انتقال حرارت از CPU شما به صفحه پایه

یک هیت سینک در یک طرف دارای یک سطح صاف است که با قطعه داغ، در این مورد، CPU تماس پیدا می کند. این قسمت از کولر را صفحه پایه می نامیم. انتقال حرارت از CPU به هیت سینک با کمک خمیر حرارتی یا در موارد کمتر پد حرارتی انجام می شود. توضیح اینکه چرا گرما به یک هیت سینک منتقل می شود در قانون دوم ترمودینامیک توضیح داده شده است، که بیان می کند گرما به طور طبیعی از یک جسم گرمتر به یک جسم سردتر منتقل می شود .

لوله های حرارتی گرما را به باله ها منتقل می کنند

خنک کننده های CPU پس از فروش اغلب از لوله های حرارتی برای انتقال سریع و کارآمد گرما از CPU استفاده می کنند. لوله های حرارتی معمولاً از مس یا آلومینیوم با نوعی مایع در داخل آنها ساخته می شوند. CPU مایع داخل لوله حرارتی را گرم می کند که به نوبه خود تبخیر می شود و از طریق بقیه لوله حرارتی حرکت می کند. لوله های حرارتی در تماس مستقیم با پره های هیت سینک هستند و گرما به آرامی به آنها منتقل می شود.

همانطور که این اتفاق می افتد، بخار داخل لوله حرارت متراکم شده و دوباره به مایع تبدیل می شود. روی دیواره های داخلی لوله حرارتی جمع می شود و به لطف اثر مویرگی به آرامی به صفحه پایه فرو می رود . مایع یک بار دیگر برای تکرار چرخه آماده است. خنک‌کننده‌های CPU ارزان‌تر، مانند کولرهای AMD و Intel، لوله‌های حرارتی برای کمک به انتقال حرارت ندارند. در عوض، گرما به آرامی از صف فن ها برای خنک نگه داشتن باله ها و لوله های حرارتی هوا می دمند

بسته به تنظیمات خود، می توانید از پیکربندی های مختلف فن برای دستیابی به عملکرد خنک کننده بهینه استفاده کنید. اگر یک فن تکی دارید، می توانید یک فن خروجی داشته باشید که هوای گرم را از هیت سینک دور می کند، یا می توانید یک فن ورودی داشته باشید که هوای خنک را روی پره ها فشار می دهد. یا می توانید با ترکیب دو فن برای به دست آوردن یک پیکربندی فشار کش بسیار مؤثر، جذاب شوید.حه پایه ضخیم به باله ها منتقل می شود.

عواملی که بر اثربخشی هیت سینک تأثیر می گذارد

عوامل متعددی می توانند بر کارایی هیت سینک تأثیر بگذارند. در حالی که یک خنک کننده پردازنده 30 دلاری و یک خنک کننده CPU 60 دلاری در نگاه اول مشابه به نظر می رسند، ممکن است تفاوت های عمده ای در طراحی وجود داشته باشد که بر عملکرد تأثیر می گذارد. در اینجا مروری بر مهم ترین عواملی که بر عملکرد هیت سینک تأثیر می گذارند آورده شده است:

What Is a Heatsink, and How Does It Work?

اندازه: هیت سینک بزرگتر جرم حرارتی بیشتری دارد و به آن اجازه می دهد قبل از اینکه CPU فرصت داغ شدن داشته باشد گرمای بیشتری را در خود نگه دارد. همچنین به طور کلی دارای سطح بیشتری برای بهبود اتلاف گرما است.

جنس: مس نسبت به وزن خود جرم حرارتی بیشتری نسبت به آلومینیوم دارد، به این معنی که می تواند گرمای بیشتری را در خود نگه دارد، اما همچنین ماده گران تری است. همچنین تفاوت قابل توجهی در جرم حرارتی بین آلیاژهای مختلف آلومینیوم وجود دارد.

لوله های حرارتی: هر چه لوله های حرارتی بیشتر و بزرگتر باشند، بهتر است. همچنین لوله های حرارتی مسی نسبت به لوله های آلومینیومی بهتر عمل می کنند.

فن ها: کیفیت، سرعت، اندازه و تعداد فن ها به طور قابل توجهی بر سرعت خنک شدن هیت سینک تأثیر می گذارد. به خاطر داشته باشید که فن های سریعتر به معنای فن های بلندتر نیز هستند، بنابراین به جای آن به دنبال اندازه و کیفیت باشید.

مواد رابط حرارتی: هرچه TIM شما بهتر باشد، سریعتر می تواند گرما را از CPU و روی هیت سینک منتقل کند. این می تواند یک ترکیب حرارتی، فلز مایع یا پد حرارتی باشد. مواد رسانای حرارتی بیشتر نتایج بهتری ارائه خواهند داد. به خاطر داشته باشید که کیفیت در اینجا بسیار مهم است، بنابراین بهتر است معیارهای عملکرد آنلاین را جستجو کنید.

فشار نصب: هیت سینک باید محکم به CPU فشار دهد تا فاصله میکرو بین هیت سینک و CPU به حداقل برسد. با این حال از وارد کردن فشار زیاد خودداری کنید، زیرا ممکن است درب CPU را بشکنید.

دمای محیط: دمای داخل کیس و اتاق شما به بدون هیت سینک، CPU های ما عملکرد وحشتناکی خواهند داشت و نیاز به تعویض مکرر دارند. با این حال، آنها با تنها روش خنک کردن قطعات رایانه شخصی فاصله دارند. اگر علاقه مند به یادگیری راه حل های خنک کننده جایگزینی هستید که از مبردها استفاده می کند، مقاله ما را در مورد کولرهای Peltier بررسی کنید .

طور قابل توجهی بر دمای هیت سینک و در نتیجه CPU تأثیر می گذارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا