تکنولوژی

ناسا ویدئویی از گربه ای به نام تاترز را از اعماق فضا به زمین ارسال کرد

در یک نمایش موفقیت آمیز از قابلیت های جدید ارتباطات لیزری،ناسااوایل این ماه یک ویدئو با کیفیت فوق العاده بالا در 19 میلیون مایل فضا از فضاپیمای Psyche به زمین ارسال کرد. این اولین بار است که یک ویدیوی پخش UHD از اعماق فضا از طریق لیزر ارسال می شود. ویدیوی تاریخ ساز؟ یک کلیپ 15 ثانیه ای از گربه نارنجی به نام تاترز که در حال تعقیب نقطه لیزری است.

سیگنال ویدیویی که در 11 دسامبر ارسال شد، در 101 ثانیه از مکان روان در آن زمان به زمین رسید که حدود 80 برابر فاصله زمین و ماه بود. قبل از شروع ماموریت آپلود شد و توسط یک فرستنده لیزری پروازی روی Psyche با سرعت 267 مگابیت بر ثانیه به خانه فرستاده شد. فضاپیما،که در ماه اکتبر عازم سفر شد، در راه مطالعه یک سیارک غنی از فلز در کمربند اصلی سیارک بین مریخ و مشتری است.

رایان روگالین، مدیر گیرنده الکترونیکی پروژه در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا، گفت: «علیرغم ارسال از میلیون‌ها مایل دورتر، توانست ویدیو را سریع‌تر از بسیاری از اتصالات اینترنت پهن باند ارسال کند. در واقع، پس از دریافت ویدیو در Palomar، از طریق اینترنت به JPL ارسال شد و این اتصال کندتر از سیگنالی بود که از اعماق فضا می‌آمد.»

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا