اجتماعی

پایان نشست سران گروه ۲۰ در هند برزیل رئیس دوره بعدی خواهد بود

نشست سران گروه 20 در دهلی نو در حالی به پایان رسید که نارندرا مودی نخست وزیر هند خواستار برگزاری نشستی مجازی در ماه نوامبر شد.

وی ضمن آنکه ریاست دوره بعدی این اجلاس را به برزیل واگذار کرد، از کشورهای حاضر در نشست خواست تا برای بررسی روند پیشنهادات و اهداف سیاسی مطرح شده در نشست در ماه نوامبر نشستی مجازی برگزار کنند.

نخست وزیر هند در بیانیه‌ای اظهار کرد بررسی پیشنهادات مطرح شده در این نشست وظیفه ماست.

مودی در حالی این اظهارات را بیان کرد که سران شرکت کننده در این نشست در بیانیه پایانی خود، به هیچ توافقی برای محکوم کردن تهاجم روسیه به اوکراین دست نیافتند.

درحالی که در نشست قبلی سران گروه 20 در بالی اندونزی در بیانیه مشترک جنگ بین مسکو و کی‌یف «جنگ علیه اوکراین» خوانده شد، حالا این توصیف در بیانیه نشست گروه در پایتخت هند به «جنگ در اوکراین» تغییر کرد.

بر اساس این بیانیه، تمام کشورها باید از تهدید یا استفاده از زور برای به دست آوردن اراضی از طریق تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر کشوری خودداری کنند. همچنین تمام کشورها باید مطابق با اهداف و اصول منشور سازمان ملل اقدام کنند.

وزارت خارجه اوکراین در واکنش به این قضیه اعلام کرد که بیانیه مشترک رهبران گروه 20 در مورد تهاجم روسیه به اوکراین، چیزی نیست که به آن بتوان افتخار کرد.

وزارت امور خارجه اوکراین از بیانیه پایانی نشست سران گروه 20 که در اجلاس دهلی نو تصویب شد، به دلیل عدم وجود هیچ نوع عبارت محکوم کننده‌ای علیه روسیه انتقاد کرد.

اما وزیر خارجه هند گفت که زبان بیانیه یک ارزیابی عادلانه از طیف دیدگاه‌ها در میان اعضای گروه 20 در مورد جنگ اوکراین است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز که به جای ولادیمیر پوتین در این نشست شرکت کرده بود، اظهار کرد این نشست موفقیتی برای هند و کشورهای در حال توسعه جنوب جهانی بود.

وی در یک کنفرانس خبری پس از پایان نشست افزود: موقعیت جنوب جهانی در گفتگوها مانع از آن شد که سران گروه 20 تحت تاثیر جنگ اوکراین قرار گیرند و دستور کار اجلاس اوکراینی شود. هند به درستی اعضای گروه 20 را در جنوب جهانی تلفیق کرد.

خرید هاست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا