تکنولوژی

جستجوی گوگل ویژگی پیوندهای ذخیره شده خود را حذف می کند

صفحات وب ذخیره شده دیگر در نتایج جستجوی Google ارائه نمی شوند. این تغییر مدتی است که شایعه شده بود، اما در نهایت توسط دنی سالیوان ، رابط جستجوی گوگل تایید شد .

ویژگی پیوندهای کش، که تقریباً به قدمت خود گوگل است، به کاربران اجازه می‌دهد کپی‌هایی از صفحات وب را که توسط الگوریتم نمایه‌سازی گوگل ذخیره شده‌اند، ببینند. در ابتدا به‌عنوان یک سیستم پشتیبان برای وب‌سایت‌ها در نظر گرفته شده بود—اگر سایتی از کار افتاده بود، می‌توانید نسخه ذخیره شده را مشاهده کنید.

وب سایت ها نسبت به قبل قابل اعتمادتر هستند، اما لینک های ذخیره شده همچنان یک ویژگی ارزشمند است. قبل از امروز، می‌توانستید از پیوندهای کش برای مشاهده محتوای قفل‌شده در منطقه استفاده کنید، و این ویژگی اغلب به عنوان یک سیستم بایگانی عمل می‌کرد، زیرا تغییرات کوچکی را در محتوای وب‌سایت نشان می‌داد. بعلاوه، پیوندهای ذخیره شده در حافظه پنهان، وب را «از دید گوگل» نشان می‌دهند، بنابراین به متخصصان سئو کمک می‌کند تا بفهمند وب‌سایت‌ها چگونه ایندکس می‌شوند و در جستجو رتبه‌بندی می‌شوند.

پیوندهای ذخیره شده در حافظه پنهان به تدریج از نتایج جستجو ناپدید می شوند، بنابراین این یک چرخش ناگهانی رویدادها نیست. باز هم مدتی است که شایعه مرگ لینک های کش شده به گوش می رسد. دنی سالیوان، رابط جستجوی گوگل، می‌گوید که این ویژگی از بین رفت زیرا هدف اصلی آن (مشاهده وب‌سایت‌هایی که از کار افتاده بودند) به ندرت در وب مدرن مفید است.

اگر نیاز به مشاهده نسخه‌های قدیمی وب‌سایت‌ها دارید، دستگاه Wayback بایگانی اینترنت را بررسی کنید . با استفاده از افزونه مرورگر در کروم ، سافاری ، فایرفاکس یا اج می‌توانید سریع‌تر به Wayback Machine دسترسی پیدا کنید .

دنی سالیوان امیدوار است که گوگل پیوندهای کش شده را با پیوندهای Wayback Machine جایگزین کند، اگرچه این تصمیم در دست رابط جستجو نیست. در هر صورت، بایگانی اینترنتی یک کتابخانه دیجیتال غیرانتفاعی است و عمداً صفحات وب بایگانی شده را به منظور حفظ حریم خصوصی از گوگل خارج می کند. پیوند از جستجوی Google به صفحات خاصی در Wayback Machine ممکن است پیامدهای اخلاقی و مالی داشته باشد.

جالب اینجاست که همچنان می‌توانید با اضافه کردن پیشوند «cache:» به یک URL در جستجو، به صفحات وب ذخیره‌شده Google دسترسی داشته باشید. اما این قابلیت در راه است. توجه داشته باشید که ممکن است در پنل «درباره این نتیجه» برای برخی از وب‌سایت‌ها با پیوندهای ذخیره شده در حافظه پنهان نیز مواجه شوید—بدیهی است که Google هنوز در حال از بین بردن همه چیز است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا